DMCT-MBEYA

DMCT-MBEYA

21 February 2009

TANGAZO: mambo ya A -TOWN

I would like to introduce to you the "VUNGA" wear.The product line:You may order a 'VUNGA' logo engrossed in different Tops and Tee Shirt colors. So far the colors available are, Blue, Black, White, Red, Green, Gray, Khakhi and White hoods for ladies.Availability and ordering:
Products are readily available in Arusha, Moshi, Dar and Mwanza (Tanzania).For prices and placing orders, please contact VUNGA products at : vungaa@gmail.com or call +255715268400
/ +255784893289In their own words:
...vunga'


simply means take it easy/chill or dont stress. This is a purposeful message to
the young generation! Unajua vipi eeh, siku hizi watoto hawajatuliatulia. Yaani
wasichana wa shule wadogo sana wanakimbilia madingi watu wazima kisa hela na pia
masela kujirusha 24/7 bila mpango - hiyo HAIFAI. Kwa mwendo huu mshikaji
utajikuta kwenye madawa ya kulevya, bangi na mambo kama hayo, ...kwa hiyo
"vunga" ni neno la mtaani A-Town linakupa "Tulia! (acha papara)"!



The founders.
VUNGA is a product of these entrepreneurs:
Ismail Lossini
Eddie Dan
Henry Minja/DX (Producer of The Noizmekah Productions)
Banx Minja
Benjamin (was in the MTV VJ search finals)

No comments:

Post a Comment

Andika maoni yako