DMCT-MBEYA

DMCT-MBEYA

24 September 2012

KIJIJI CHA LIWIHI WILAYANI MBINGA

Nchi yetu ina mazingira mazuri sana ambayo yanaashiria kuwa msingi wa maeneeleo ya wananchi wetu ni ARDHI. Tukiwa na Ardhi yenye rutuba ama maeneo tu kama haya ni lazima kutakuwa mafanikio kwa jamii zetu. Kwa msingi huo hakuna njia nzuri kama kuitumia ardhi kwa manufaa ya familia na jamii nzima kwa ujumla kwa maendeleo ya taifa.

Hapa ni kijiji cha LIWIHI katika KATA ya MATIRI wilayani MBINGA.

Picha: Dennis Komba.

6 comments:

  1. I always used to read post in news papers but now as I am a
    user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.


    Feel free to visit my web site: user account @ RemodelingMySpace.com

    ReplyDelete
  2. After checking out a number of the blog posts on
    your website, I seriously like your way of blogging. I bookmarked it to
    my bookmark site list and will be checking back
    soon. Please visit my web site as well and tell me your opinion.


    Take a look at my webpage :: improve search engine optimization
    my website: http://www.funnysayings.us/user/profile/sharronyfk/

    ReplyDelete
  3. Nimefurahi kuona blog ya kwetu kaza bro utafanikiwa

    ReplyDelete
  4. This is a topic that is close to my heart... Many thanks!

    Exactly where are your contact details though?

    Also visit my web-site :: private krankenver

    ReplyDelete
  5. Hello everyone, it's my first pay a visit at this site, and paragraph is in fact fruitful in favor of me, keep up posting such posts.

    Here is my web page :: http://www.xfire.com/blog/latiawarfi/4564153

    ReplyDelete
  6. Yߋu can pursue а relationship with different people at the same time.
    First off, you should know that most guys who are successful with women are not exceptionally wise or гich.

    It's easʏ to see why a woman like yߋu might find it hard to make a man fall in love.


    My web site: Ultimate Hеrpes Protocol Free - Blogspot.Com -

    ReplyDelete

Andika maoni yako